eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

archiwum gospodarki

Polecamy najlepsze motocykle Kawasaki. Teraz agencja interaktywna, również zasługują na uwagę. Zobacz koniecznie rewelacyjne: skutery, pełne dynamizmu i brawury. Coraz bardziej popularne stają się enduro, które znajdują swoje miejsce zarówno w sporcie, jak i w pracy. Zapraszamy kochających rozkłady jazdy.
 forum   grupy   strony         Cz, 29-09-22
Archiwum gospodarki
Zmiana minimalnych stawek akcyzy na paliwa
2003-03-25 12:17

Czy wynegocjujemy okresy przejściowe?

Jak pisze dziennik „Gazeta Wyborcza”, w nocy z czwartku na piątek ministrowie finansów „Piętnastki” przyjęli dyrektywę wprowadzającą minimalne stawki akcyzy na wszystkie rodzaje paliw, łącznie z gazem i węglem. Celem nowej dyrektywy ma być ograniczenie szkodliwej dla wspólnego rynku "konkurencji podatkowej" i zachęcenie firm do inwestowania w technologie energooszczędne.

Dyrektywa wejdzie w życie w 2004 r. Spowoduje to wzrost ceny paliw w niektórych krajach członkowskich, choć podwyżki nie będą duże i będą rozłożone w czasie ponieważ część krajów zagwarantowała sobie okresy przejściowe.

Polska też będzie musiała dostosować się do dyrektywy po przystąpieniu do UE. Dyrektywa oznaczałaby wzrost cen i Polsce. Duże znaczenie ma wprowadzenie akcyzy na węgiel, której w Polsce nigdy nie było.

Jak określił to Jarosław Pietras z UKIE, Polska jest teraz w dziwnym okresie ponieważ nie jesteśmy jeszcze w UE i nie mamy wpływu na nowe dyrektywy, a z drugiej strony zakończyliśmy już negocjacje. Do momentu członkostwa możemy jednak domagać się specjalnych okresów wdrożeniowych. Nie jest jednak pewne czy będziemy się domagać okresu przejściowego, ponieważ jesteśmy w czasie reformy podatków i być może minister finansów uzna, że dyrektywa jest korzystna dla finansów publicznych Polski.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Komentarze do artykułu
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl