eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

archiwum gospodarki

Polecamy najlepsze motocykle Kawasaki. Teraz agencja interaktywna, również zasługują na uwagę. Zobacz koniecznie rewelacyjne: skutery, pełne dynamizmu i brawury. Coraz bardziej popularne stają się enduro, które znajdują swoje miejsce zarówno w sporcie, jak i w pracy. Zapraszamy kochających rozkłady jazdy.
 forum   grupy   strony         Cz, 29-09-22
Archiwum gospodarki
Euro w Polsce
2003-03-04 12:40

Przystąpić do ERM-2 i poczekać

Jak pisze dziennik Rzeczpospolita, Komisja Europejska zaleca Polsce po przystąpieniu do UE przystąpienie do systemu ERM-2, gdzie wahania kursu złotówki w stosunku do euro nie będą mogły przekroczyć +/- 15% i poczekać kilka lat aż nasza gospodarka bardziej dostosuje się do unijnej.

System ERM-2 to przedsionek przed pełnym członkostwem w unii walutowej. Aby przystąpić do eurolandu, dany kraj musi przez przynajmniej 2 lata utrzymać bez dewaluacji wobec euro swoją walutę w ramach wspomnianego pasma.

Pedro Solbes, komisarz ds. finansowych UE, uważa jednak, że Polska i inne kraje kandydackie powinny znacznie dłużej trzymać się tego mechanizmu. To bowiem idealny kompromis między potrzebą zwiększenia zaufania inwestorów do złotego i innych walut narodowych naszego regionu a koniecznością zachowania elastyczności w polityce kursowej, dopóki pełne dostosowanie do gospodarek krajów EMU nie zostanie osiągnięte.

Członkostwo w ERM-2 pozwoli na obniżenie realnych stóp procentowych, bo ryzyko inwestowania w złotowe walory spadnie. W Polsce chętniej pojawią się inwestorzy zagraniczni, a naszym eksporterom łatwiej będzie planować sprzedaż w krajach UE.

Jednak, uważa Solbes, zbyt szybkie sztywne wiązanie złotego z euro, a tym bardziej zastąpienie naszej waluty europejskim pieniądzem, byłoby błędem. W warunkach pełnej liberalizacji przepływów kapitałowych bez pewnej elastyczności polityki kursowej dostosowanie polskiej gospodarki do konkurencji ze strony jednolitego rynku może spowodować znacznie wyższy wzrost bezrobocia i spadek produkcji.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze do artykułu

...i kiedy bede kroczyl sciezka sprawiedliwosci poznasz ze ja jestem pan
saddam
2003-03-08 10:00
 
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl