eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

archiwum gospodarki

Polecamy najlepsze motocykle Kawasaki. Teraz agencja interaktywna, również zasługują na uwagę. Zobacz koniecznie rewelacyjne: skutery, pełne dynamizmu i brawury. Coraz bardziej popularne stają się enduro, które znajdują swoje miejsce zarówno w sporcie, jak i w pracy. Zapraszamy kochających rozkłady jazdy.
 forum   grupy   strony         Cz, 29-09-22
Archiwum gospodarki
Jedynie 53,8 proc. Polaków w wieku produkcyjnym pracuje
2003-02-21 17:21

Najmniej w przyszłej, rozszerzonej UE

Jak pisze Rzeczpospolita, w przyszłych latach sytuacja może się jeszcze pogorszyć ponieważ restrukturyzacji wymagają jeszcze branże takie jak górnictwo węgla, hutnictwo, koleje oraz inne duże przedsiębiorstwa państwowe. Pierwszy raport Komisji Europejskiej stwierdza również, że w Polsce jest najwyższy odsetek pracujących w rolnictwie – 19,2%, w UE średnio – 4,2%. Wydajność pracowników w przemyśle mimo ogromnego postępu w ostatnich latach, wciąż wynosi tyko 45 proc. poziomu w UE.

Aby polskie przedsiębiorstwa były konkurencyjne w stosunku do unijnych ważne jest obniżenie kosztów pracy. Tymczasem pozapłacowe koszty pracy (podatki i ubezpieczenia społeczne) stanowią u nas aż 42% kosztów zatrudnienia. Jest to prawie tyle ile w bogatych krajach, których też nie stać na ten luksus. Według Komisji potrzebne jest uelastycznienie rynku pracy ponieważ duża część społeczeństwa pozostaje poza nawiasem systemu zatrudnienia. Przedsiębiorca zdecyduje się na przyjęcie do pracy nowych ludzi tylko wtedy gdy będzie miał pewność, że będzie ich mógł zwolnić w razie gorszej koniunktury.

Co ciekawe, KE martwi się, że po przystąpieniu Polski do UE zaniżone zostaną statystki zatrudnienia i w ten sposób Wspólnota nie dogoni do 2010 r. USA, jak zostało zaplanowane na szczycie w Lizbonie w 2000 r.

Komentarze do artykułu
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl