eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

archiwum gospodarki

Polecamy najlepsze motocykle Kawasaki. Teraz agencja interaktywna, również zasługują na uwagę. Zobacz koniecznie rewelacyjne: skutery, pełne dynamizmu i brawury. Coraz bardziej popularne stają się enduro, które znajdują swoje miejsce zarówno w sporcie, jak i w pracy. Zapraszamy kochających rozkłady jazdy.
 forum   grupy   strony         Cz, 29-09-22
Archiwum gospodarki
Zły stan systemów emerytalnych w UE
2003-01-04 21:16

Raport KE

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, w marcu na szczycie UE w Salonikach dyskutowany będzie alarmujący raport KE nt. systemów emerytalnych krajów Unii. Co prawda systemy emerytalne nie leżą w gestii Unii Europejskiej, jednak problemy z emeryturami mogą w przyszłości zagrozić realizacji postanowień unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu (obowiązkowego dla krajów strefy euro).

Obecnie w Europie zachodniej wypłaty świadczeń emerytalnych realizuje państwo lub państwowy fundusz działający tak jak dawny polski ZUS. System oparty o prywatne fundusze emerytalne tak jak w Polsce mają tylko Wielka Brytania i Szwajcaria. Państwowe systemy sprawdzały się dobrze w Europie Zachodniej, jednak obecnej sytuacji, gdy jest coraz więcej emerytów i coraz mniej pracujących, zabraknie po prostu pieniędzy.

Komisja proponuje trzy rozwiązania:
- zagwarantowanie by pracownicy później przechodzili na emerytury;
- zmniejszenie emerytur i ułatwienie korzystania z prywatnych „planów emerytalnych”;
- zmniejszenie deficytów budżetowych do zera by więcej na emerytury można było wydać później.

Komisja podkreśliła, że system Wielkiej Brytanii wygląda na samowystarczalny.

Komentarze do artykułu
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl