eurobiznes | euroszkoła | eurogmina

archiwum gospodarki

Polecamy najlepsze motocykle Kawasaki. Teraz agencja interaktywna, również zasługują na uwagę. Zobacz koniecznie rewelacyjne: skutery, pełne dynamizmu i brawury. Coraz bardziej popularne stają się enduro, które znajdują swoje miejsce zarówno w sporcie, jak i w pracy. Zapraszamy kochających rozkłady jazdy.
 forum   grupy   strony         Cz, 29-09-22
Archiwum gospodarki
Od 1 stycznia 2002 r. euro stanie się "namacalnym" środkiem płatniczym w 12 krajach unii walutowej. Co prawda dla rynków finansowych euro jest już faktem od początku 1999 r. jednak zwykli obywatele najbardziej odczują wprowadzenie nowego pieniądza gdy zostanie on wprowadzony do obiegu. 1 stycznia 2002 r. na terenie 12 krajów członkowskich Unii Gospodarczej i Walutowej wejdzie do obiegu i stanie się obowiązującym środkiem płatniczym nowa pieniądz euro. Zastąpi on dwanaście narodowych walut.

Po 1 stycznia 2002 r. polskie banki nie będą mogły prowadzić rachunków w następujących walutach: szyling austriacki, frank belgijski, frank luksemburski, marka fińska, frank francuski, peseta hiszpańska, gulden holenderski, funt irlandzki, marka niemiecka, escudo portugalskie, lir włoski i drachma grecka.

Wszystkie rachunki przedsiębiorstw prowadzone w walutach "dwunastki" zostaną przekonwertowane na euro. Środki na rachunkach będą przeliczane z walut narodowych na euro według tzw. kursów nieodwołalnych, ustalonych 1 stycznia 1999 roku.

Przelicznik kursy wymiany starych walut na euro od 1 stycznia 1999 r. są sztywne więc wymiana nie wiąże się z ryzykiem kursowym.

1 EUR = Państwo
40.3399 BEF Belgia
1.95583 DEM Niemcy
340.750 GRD Grecja
166.386 ESP Hiszpania
6.55957 FRF Francja
.787564 IEP Irlandia
1936.27 ITL Włochy
40.3399 LUF Luksemburg
2.20371 NLG Holandia
13.7603 ATS Austria
200.482 PTE Portugalia
5.94573 FIM Finlandia

W Polsce przed 1 stycznia 2002 r. ?

Banknoty euro zostaną wcześniej dostarczone do części banków znajdujących się poza strefą euro tak aby już od 1 stycznia 2002 r. mogły one wypłacać swoim klientom pieniądze w nowej walucie. Europejski bank centralny podjął taką decyzję uznając, że przyczyni się to do bardziej płynnego wprowadzania do obiegu nowego pieniądza. Odbywać się to będzie za pośrednictwem banków "dwunastki" mających swoje odziały lub filie poza strefą. Więcej na temat tej operacji można się dowiedzieć na stronach Europejskiego Banku Centralnego.

Wielkie przedsięwzięcie

Gigantyczną operacją będzie przewiezienie z dwóch mennic we Francji 8 miliardów monet i 1 miliarda banknotów do banków. Ze względu na niebezpieczeństwo napadów i skalę przedsięwzięcia do ochrony transportów będzie zaangażowane prawdopodobnie wojsko. Oprócz tego na przeszkodzie startowi nowej waluty może stanąć strajk pracowników mennic, którzy obawiają się, że po wyprodukowaniu wielkiej ilości euro staną się niepotrzebni i zostaną zwolnieni.


Uregulowania szczegółowe Banku Pekao S.A.:

Operację przejścia na rozliczenia w euro rozpocznie wcześniej od ostatecznego terminu:

  •  od 1 lipca umowy zawierane dotychczas w walutach narodowych krajów UGW będą zawierane wyłącznie w euro;

  •   do 31 grudnia 2001 r. wszystkie operacje dokonywane w ramach zawartych umów mogą być realizowane, zgodnie ze wskazaniem klienta, w wybranej przez niego walucie narodowej jednego z krajów "dwunastki";

  •  do końca 2001 r. klienci zachowają możliwość wpłat i wypłat w walutach krajów UGW zarówno na rachunki, jak i z rachunków prowadzonych w euro;

  •  od 1 stycznia 2001 r. euro ostatecznie zastąpi waluty narodowe dwunastu krajów UGW w transakcjach i rozliczeniach prowadzonych przez Bank Pekao S.A..


Komentarze do artykułu
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany
 Statystyki zapewnia:o autorach serwisu | praktyki | studia europejskie | dokumenty
cms, content management system, zarządzanie treścią, serwisy internetowe, serwisy www, strony www - system zarządzania treściąagencja interaktywna, serwisy internetowe, intranet, extranet, multimedia, mobilne, programowanie strony WWW, prezentacje Flash, gry Java, aplikacje J2EE, oprogramowanie telefonów komórkowych, aplikacje mobilne, WAP, pocket pc, grafika, Cult 3d, hosting, outsourcing, agencja kreatywna
statystyki www stat.pl