Program Phare 2001 - szansa dla firm internetowych
Wielu przedsiębiorców oczekuje na uruchomienie programu Phare 2001. Termin jego rozpoczęcia jest już od dłuższego czasu przesuwany. Jednak na konferencji "Polscy przedsiębiorcy w UE", która odbyła się 31 marca urzędnicy przedstawicielstwa KE zapowiedzieli, że program zostanie uruchomiony w czerwcu bieżącego roku.
Z Phare mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, które według unijnej nomenklatury dzielą się na trzy grupy:
- przedsiębiorstwa średnie - zatrudniają mniej niż 250 pracowników, ich roczne przychody nie przekraczają 40 mln euro a ich suma bilansowa nie przekracza 27 mln euro;
- przedsiębiorstwa małe - zatrudniają mniej niż 50 pracowników, ich roczne obroty nie przekraczają 7 mln euro a ich suma bilansowa nie przekracza 5 mln euro;
- mikroprzedsiębiorstwa - zatrudniają mniej niż 10 pracowników, ich roczne obroty nie przekraczają 2 mln euro.
Przedsiębiorstwa nie zalicza się do sektora MSP jeśli 25% jego udziałów jest w posiadaniu przedsiębiorstwa dużego.
Program Phare ma na celu ułatwienie Polsce i innym krajom politycznej i gospodarczej transformacji. W programie Phare 2001 przewidziane są m.in. komponenty: Fundusz Dotacji Inwestycyjnych, Program Rozwoju Przedsiębiorstw, Programi Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych oraz Rozwój Nowych Przedsiębiorstw Internetowych. Dotacji tych udzielają tzw. Regionalne Instytucje Finansujące (RIF) - ich listę można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl). Są to partnerzy PARP, głównie Agencje Rozwoju Regionalnego. Do nich też składa się wnioski o dofinansowanie.
Na konferencji "Polscy przedsiębiorcy w UE" swoje doświadczenia z unijnym programem Phare prezentowali właściciele i przedstawiciele kilku małych i średnich firm. Gro z nich skorzystało z Funduszu Dotacji Inwestycyjnych. Rekordzista, firma "ROSA" korzystała z dotacji już ponad dziesięciokrotnie. Co ciekawe przedsiębiorcy ci nie zwracali się o pomoc firm consultingowych przy wypełnianiu wniosków. Natomiast wydatnie korzystali ze wsparcia pracowników Regionalnych Instytucji Finansujących. Podkreślali, że księgowi, którzy radzą sobie w rozliczeniach z fiskusem na pewno poradzą sobie z wypełnieniem finansowej części wniosku o dotację.
|