Rozszerzenie UE nie będzie szokiem ani dla Polaków ani dla mieszkańców Unii
Znaczna część dostosowań już została przeprowadzona a inne poważne zmiany będą wprowadzane stopniowo. Proces ten będzie rozłożony w czasie za sprawą licznych okresów przejściowych, które sięgają nawet sięgają kilkunastu lat.
Polska chcąc przystąpić do Unii Europejskiej musi prędzej czy później przyjąć i stosować całe jej prawo. Natomiast UE musi prędzej czy później udzielić Polsce wszystkich tych praw jakie posiadają jej obecni obywatele. Tak więc negocjacje akcesyjne polegały głównie na odłożeniu w czasie wprowadzenia pewnych uprawnień i obowiązków wynikających z członkostwa w UE.
Jakie zmiany i kiedy nas czekają?
Kwiecień 2003
Wejdzie w życie porozumienie o dalszej liberalizacji handlu rolnego. Pozwoli ono m.in. na rozwój sprzedaży do UE naszych specjalności eksportowych, m.in. mleka w proszku, przetworów mięsnych czy produktów ziemniaczanych. W zamian po raz pierwszy zniesiemy w ramach niektórych limitów cła na import z Unii win.
UE zobowiązała się, że zniesione zostaną ostatnie cła antydumpingowe na towary sprowadzane z Polski. To ulga dla naszych zakładów chemicznych, hut, producentów palet i sznurka do żniwiarek, których produkty są tymi cłami objęte. Od zakończenia negocjacji UE nie wprowadza już nowych ceł karnych.
Najprawdopodobniej w czerwcu 2003
W referendum ogólnonarodowym zadecydujemy czy chcemy przystąpić do UE akceptując, lub nie, wynegocjowany traktat akcesyjny. Jeśli frekwencja nie sięgnie 50% to referendum będzie nie wiążące a wejściu do Unii zadecyduje parlament.
1 lipca 2003
Zostanie wprowadzony obowiązek wizowy w stosunku do obywateli Białorusi, Rosji i Ukrainy. Te zmiany niestety prowadzą do podobnej odpowiedzi tych krajów.
1 maja 2004
Jeśli zostanie ratyfikowany traktat akcesyjny tego dnia oprócz obywatelstwa polskiego staniemy się też obywatelami UE. Choć nie od razu będziemy korzystać ze wszystkich praw i wypełniać wszystkie obowiązki z tego wynikające.Jeśli zostanie ratyfikowany traktat akcesyjny tego dnia oprócz obywatelstwa polskiego staniemy się też obywatelami UE. Choć nie od razu będziemy korzystać ze wszystkich praw i wypełniać wszystkie obowiązki z tego wynikające.
2006
Zaczną obowiązywać ostrzejsze wymagania dotyczące użytkowania sprzętów przez pracowników. Poprawi się więc bezpieczeństwo i higiena pracy w polskich firmach, ale też wzrosną ich koszty.
1 stycznia 2006
Od tej pory wysyłając przesyłki cięższe niż 50 gram będziemy mogli korzystać z usług firm konkurencyjnych wobec Poczty Polskiej także z UE.
Pomiędzy 2006 a 2010
Polska przystąpi do Układu z Schengen, co oznacza podróże po Unii Europejskiej (oprócz Irlandii i Wielkiej Brytanii) bez kontroli granicznych i paszportu. Data naszego przystąpienia do systemu Schengen będzie uzależniona od wypełnienia jego wymogów dotyczących ochrony granic, systemów komputerowych i gotowości dotychczasowych członków systemu.
1 stycznia 2007
Skończy się okres przejściowy na rynku usług kolejowych i licencjonowani przewoźnicy unijni będą mogli oferować przejazdy na trasach międzynarodowych. Konkurencja ta prawdopodobnie wymusi podniesienie jakości i obniżenie cen usług.
Od tej pory mleko sprzedawane na polskim rynku będzie musiało spełniać takie same wymogi jakości jak to sprzedawane w Unii. Do tego czasu będzie mogło być produkowane mleko nie spełniające standardów i będzie mogło być przetwarzane w tych samych zakładach, które przetwarzają mleko spełniające standardy. Dotyczy to 56-ciu mleczarni.
2007 (najpóźniej 2009)
Polscy przewoźnicy drogowi będą mogli oferować usługi transportowe wewnątrz terytorium starych krajów członkowskich (tak zwane przewozy kabotażowe). Podobnie unijni przewoźnicy będą mogli działać w Polsce.
Prawdopodobnie między 2007 a 2009
Zamienimy złotówkę na walutę euro. Podróżujący do krajów strefy euro nie będą musieli wymieniać pieniędzy a dla przedsiębiorców zniknie problem ryzyka kursowego. Sprytni handlarze i usługodawcy prawdopodobnie spróbują wykorzystać zmianę waluty do podniesienia cen jak to się zdarzało w Eurolandzie. Z drugiej strony nauczeni doświadczeniami "dwunastki" może zapobiegniemy temu zjawisku u nas.
2008
Polskie zakłady przetwórstwa mięsnego będą musiały sprzedawać również na rynku krajowym wyroby spełniające wszystkie unijne standardy sanitarne i weterynaryjne. Do tego czasu 332 zakłady mięsne mogą produkować na rynek krajowy bez spełniania tych wymogów.
31 grudnia 2007 kończy się okres przejściowy dotyczący opakowań i odpadów. Od tej pory wymagane będzie odzyskiwanie surowców z odpadów i ponowne wykorzystywanie opakowań (recykling).
Powiększony zostanie podatek VAT i zdrożeją: nowe mieszkania, usługi budowlane i remontowe, niektóre książki i czasopisma specjalistyczne oraz usługi gastronomiczne.
Skończy się 4-letni okres przejściowy na stosowanie super obniżonej stawki VAT w wysokości 3% na środki do produkcji rolnej, produkty i usługi.
2009
Skończy się okres przejściowy na dojście do minimalnego w UE poziomu akcyzy na papierosy. Będą one kosztować prawie tyle co w krajach Unii.
Skończy się pięcioletni okres przejściowy w odniesieniu do tzw. drugich domów. Cudzoziemcy będą mogli je nabywać bez ograniczeń. Ten okres przejściowy nie obejmuje nieruchomości o charakterze rekreacyjnym nabywanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej (traktowane jako nabywane w celach inwestycyjnych). Okresem przejściowym nie będą objęte osoby zamieszkałe na terenie Polski przez okres czterech lat przed nabyciem nieruchomości. Możliwy ale nie pewny, jest wzrost cen domów w niektórych regionach.
|